Kiermasz Wielkanocny stał się tradycją Byczyny. W tym roku 23 marca wokół byczyńskiego ratusza rozstawiono kramy, w których przedszkole, szkoły, stowarzyszenia i sołectwa wystawiły rękodzieło i swoje wypieki.
Na stoisku naszej szkoły zagościły przepiękne ozdoby, palmy, pyszne ciasta, pasztety, a nawet żurek.
Rodzice spisali się na medal. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu i chęć pomocy.
Aktualności
Kiermasz Wielkanocny na Byczyńskim Rynku 23-03-2024
Wyjazd na basen do Kępna 22-03-2024
22 marca uczniowie klas IV - VIII spędzili aktywnie piątkowe popołudnie pod opieką ratowników i opiekunek pani Anny Parypy i pani Patrycji Janke na basenie Qarium w Kępnie.
Dziękujemy Panu Bartkowi z firmy As Travel za bezpieczną podróż, a ratownikom pływalni Quarium Kępno za opiekę nad naszymi uczniami.
Do zobaczenia na kolejnych takich wyjazdach!!!12
V edycja konkursu InstaLogik 2023-2024
21 marca odbyło się oficjalne zakończenie V edycji konkursu InstaLogik 2023/24.
Nasi uczniowie zdobyli w nim następujące noty…
Najbardziej wytrwałe uczennice przeszły przez 3 etapy i dotarły do finału. Niestety z powodów losowych nie wszyscy mogli podejść do etapów, do których się zakwalifikowali...
Mimo to serdecznie gratulujemy im wytrwałości i pomysłów na rozwiązanie problemów i zagadek matematyczno-informatycznych.Są to:
- LAURA SKORUPSKA - otrzymała tytuł Finalisty na szczeblu ogólnopolskim i uzyskała pierwszy wynik w powiecie kluczborskim w kategorii klas czwartych;
- JAGODA PONDEL - uczestnik III etapu, najlepszy wynik w powiecie kluczborskim w kategorii klas ósmych.Ponadto w pierwszym etapie z zadaniami zmagali się:
- ANTONINA KUPIS - Uczestnik I Etapu w kategorii klas czwartych.
- JACEK DĘBSKI - Uczestnik I Etapu w kategorii klas ósmych.Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych i programistycznych młodzieży oraz propagowanie myślenia komputacyjnego.
Wszystkim śmiałkom raz jeszcze serdecznie GRATULUJEMY!!!
I zachęcamy pozostałych uczniów do zmierzenia się z InstaLogikowymi zadaniami w kolejnej edycji.
Wyjazd do Biblioteki Powiatowej w Kluczborku 21-03-2024
21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny, ale również "Dzień poezji". Dlatego też nasi uczniowie z klasy 7 i 8 wzięli udział w spotkaniu z poetką - Małgorzatą Horbanowicz. Spotkanie to zostało zorganizowane w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Filii w Kluczborku. Uczniowie mieli okazję poznać twórczość autorki, a także wsłuchać się w muzykę, która wprowadziła bardzo relaksujący nastrój...
Do naszej biblioteki szkolnej również trafi tomik poezji pani Małgorzaty pt. "Czuły dotyk" -wypatrujcie go na półce, a teraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.11
Pierwszy dzień wiosny 21-03-2024
Nareszcie nadeszła wiosna! W czwartek 21 marca 2024 r. oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach i na korytarzach pojawiły się wiosenne dekoracje. Przedszkolaki oraz uczniowie przygotowali wiosenne gaiki i przemaszerowali ulicami Roszkowic, aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę. A ponieważ wiosną wszystko rozkwita, a na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, pani dyrektor poczęstowała wszystkich słodkim pączkiem.
Tradycyjnie samorząd uczniowski ogłosił dzień 21 marca „Dniem bez plecaka”. Zamiast standardowego szkolnego plecaka, uczniowie przynieśli swoje rzeczy tj. książki, zeszyty, kanapki, napoje w oryginalnych pojemnikach.
Z galerii zdjęć wynika, że dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i kreatywnością.
Nasze przedszkolaki i pierwszoklasiści wybrały się do Byczyny. A tam ich marzanny zdobyły wyróżnienia ("Sówki"- 1 miejsce, kl.1- 2 miejsce).57
Dzień Świętego Patryka (St. Patrick's Day) 18-03-2024
17 marca przypada święto patrona Irlandii. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy – obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka (misjonarz zmarł 17 marca 461 roku).
W naszej szkole w tym roku również postanowiliśmy wczuć się w klimat tego święta. Na zajęciach kreatywnych z j. angielskiego uczniowie klas IV - V m.in. usłyszeli wiele ciekawostek związanych z obchodami tego dnia zarówno w samej Irlandii jak i na całym świecie, poznali znaczenie zielonego koloru oraz innych symboli: tęczy, Leprechauna, garnka złota oraz koniczyny. Następnie wykonali prace plastyczne na patyczku, które posłużyły jako rekwizyty do sesji zdjęciowej w kapeluszu Leprechauna lub jako ozdoby do klasy.
Obchody Dnia Świętego Patryka w naszej szkole, zainicjowane przez panią Patrycję Janke, miały przede wszystkim stanowić zachętę do zgłębiania kultury oraz obyczajów krajów anglojęzycznych.11
Międzynarodowy Dzień Liczby Pi 15-03-2024
Obchodzone 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) święto liczby pi od 2019 roku jest także świętem królowej nauk – matematyki.
W tym roku postanowiliśmy i my wykorzystać ten czas, żeby bliżej przyjrzeć się liczbie, którą od wielu wieków zajmują się matematycy.
Na lekcji matematyki uczniowie klas IV - VIII poznali liczbę pi. Usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących tajemniczej liczby, wysłuchali pi-ematów, wierszy i piosenek. W części warsztatowej rozwiązywali rebusy i łamigłówki dotyczące liczby pi. Stworzyli plakaty oraz Pi–miasto.
Obchody Dnia Liczby Pi w naszej szkole, zainicjowane przez panią Annę Parypę, miały przede wszystkim stanowić zachętę do czerpania radości z matematyki.36
LOGOPEDYCZNY KONKURS RECYTATORSKI "BRZĘCZYCHRZĄSZCZ" 14-03-2024
14 marca 2024 roku w Publicznym Przedszkolu nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Cz. Janczarskiego w Kluczborku odbył się Logopedyczny Konkurs Recytatorski "BrzęczyChrząszcz", w którym udział wzięła Marika Cicha. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego - Andrzeja Buły oraz Stowarzyszenia Osób Wspierających "Colibri".
Marika zmierzyła się z wierszykiem o krwiożerczym komarze i tak, jak pozostali uczestnicy konkursu zajęła 1 miejsce. Do występu przygotowała ją Pani Agnieszka Cygan-Koncewicz.
Gratulujemy!10
Wyjazd do Kluczborka na Dni Otwarte szkół 13-03-2024
13 marca klasa 8 pojechała na Dni Otwarte szkół ponadpodstawowych do Kluczborka.
Uczniowie najpierw zapoznali się z ofertą Zespołu Szkół Nr 2 przy ulicy Byczyńskiej, gdzie mają do wyboru branżową szkołę I stopnia oraz technikum (https://zsp2kluczbork.edupage.org/).Z ważnych informacji dowiedzieli się, że kształcenie zawodowe praktyczne czyli tzw. praktyka odbywa się:
- albo w szkole dla zawodów: ślusarz, elektryk i operator obrabiarek skrawających,
- albo dla pozostałych zawodów - u pracodawcy, który powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje.
W Zespole Szkół Licealno-Technicznych przy ulicy Sienkiewicza (https://zslt.klucznet.pl/) uczniowie mają do wyboru klasę mundurową (liceum) oraz 4 kierunki techniczne: technik logistyk, technik programista, technik ochrony środowiska oraz technik informatyk.
W Zespole Szkół Nr 1 przy ulicy Skłodowskiej (http://www.zs1kluczbork.pl/) wzięliśmy udział w warsztatach gastronomicznych w ramach kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych z elementami dietetyki i fitness oraz w warsztatach fotograficznych w ramach kierunku technik fotografii i multimediów.
Więcej informacji odnośnie kierunków kształcenia można sprawdzić na podanych stronach szkół.
24
Gofrowa akcja uczniów klasy 5 13-03-2024
Akcja charytatywna... Zbieramy na karmę dla zwierząt ze schroniska...
Uczniowie klasy 5 na technice piekli dziś gofry i częstowali wszystkich za symboliczną złotówkę.
Gofrowa akcja tak się spodobała, że aż przerwy zabrakło...
Cały dochód przeznaczony jest na schronisko dla zwierząt.5
Dzień Kobiet 08-03-2024
8 marca 2024 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Kobiet. Tego dnia chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom i podarowali drobne prezenty.
6
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 08-03-2024
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w tym roku wyjątkowo hucznie.
Rozpoczęliśmy konkursem ortograficznym dla klas 1 i 2 oraz dyktandem dla starszych klas.
Wszyscy zmierzyli się z ż/rz, h/ch, ó/u, nie a nawet ą, ę.
Wyłoniliśmy szkolnych mistrzów ortografii, wysłuchaliśmy wierszy ułożonych przez uczniów ze słowem gwarowym, obejrzeliśmy prezentację, plakaty promujące nasz piękny język polski a nawet ilustracje przysłów... Aktywności było co nie miara, a pamiętając, że ćwiczenie czyni mistrza wierzymy, że za rok pójdzie Wam jeszcze lepiej.
Inicjatorką obchodów MDJO była pani od polskiego, czyli Magda Jeż.61
Wojewódzki Konkurs Chemiczny „Z chemią za pan brat” 06-03-2024
6 marca uczennica klasy 7 Agata Puzio oraz uczennica klasy 8 Jagoda Pondel wzięły udział w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego „Z chemią za pan brat” w Opolu. Konkurs uroczyście rozpoczął Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Dawid Siodłak, prof. UO.Dziewczyny otrzymały dyplomy oraz upominki za udział w konkursie, a Jagodzie Pondel niewiele zabrakło do wyróżnienia 👏🏻
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie nauk ścisłych 🧪9
Dzień Dinozaura w klasie I 01-03-2024
Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej nasze pierwszaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały.
Jak się okazało dzieci znały wiele nazw dinozaurów i chętnie słuchały o nich nowych informacji.
Na zakończenie każdy uczeń pomalował farbami wybranego dinozaura.8
Wyjazd na lodowisko do Wieruszowa 22-02-2024
22 lutego wybraliśmy się na kryte lodowisko w Wieruszowie, by móc doskonalić swoje umiejętności trudnej sztuki jazdy na łyżwach. Kilku uczniów pierwszy raz zetknęło się z tym zimowym sportem, jednak niektórzy wskoczyli na lód i jak urodzeni łyżwiarze pomknęli do przodu. Inni kilka lub nawet kilkanaście razy przekonali się o tym, jak twarde jest lądowanie na lodzie. Najważniejsze jest to, że zawsze znajdowali siły, by podnieść się i spróbować od nowa. Ci, którym szło nieco lepiej, chętnie pomagali mniej wprawnym uczestnikom zabawy. Wszystkim obecnym na wycieczce uczniom klas 4 - 8 gratulujemy odwagi i wytrwałości w starciu z nowym doświadczeniem oraz dziękujemy za dostosowanie się do zasad odpowiedzialnego zachowania na lodowisku.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały nauczycielki: pani Anna Parypa oraz pani Patrycja Janke.
Mimo kilku siniaków, dzień zaliczamy do bardzo udanych.34
Pancake Day (Dzień Naleśnika) 13-02-2024
W ostatni wtorek przed Środą Popielcową w Wielkiej Brytanii jest obchodzony Pancake Day (Dzień Naleśnika). Jest on brytyjskim odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. Początki Pancake Day datuje się na XV wiek, kiedy to w czasie Wielkiego Postu w krajach anglosaskich zakazane było spożywanie jajek i mleka. Aby te składniki się nie zmarnowały, ludzie postanowili przygotowywać z nich naleśniki w ostatnim dniu przed Środą Popielcową.
Uczniowie klasy IV przez kilka ostatnich zajęć rozwijających kreatywność z j. angielskiego stworzyli piękne lapbooki na temat pancake'sów. W ten sposób mieli możliwość poczuć atmosferę święta Pancake Day i poznać obyczaje Wielkiej Brytanii. Angielski nie musi być nudny 🥞
Wojewódzkie konkursy przedmiotowe
Ostatnie tygodnie w naszej szkole minęły pod hasłem wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
Naszą szkołę w etapie gminnym konkursów reprezentowały i miejsca zdobyły:
- Jagoda Pondel uczennica kl.8 miejsce I
Konkurs Języka Niemieckiego, opiekun Anna Noga- Hanna Woźny uczennica kl.7 miejsce I
- Lena Zimoch uczennica kl.7 miejsce II
Konkurs Biologiczny, opiekun Edyta Kędzia-Bartosz- Lena Zimoch uczennica kl.7 miejsce I
Konkurs Języka Angielskiego, opiekun Patrycja Janke.Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników za rok.
1
XXVIII Wojewódzki Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską” 08-02-2024
8 lutego po raz 28. odbył się w Byczynie Wojewódzki Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Laura Skorupska kl. IV, Jagoda Puzio kl. IV oraz Jagoda Pondel kl. VIII. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach – klasy IV-VI, VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.
Dziewczynki z klasy IV zaprezentowały wiersz Jarosława Iwaszkiewicza „Gdybym to ja miała”, mimo iż nie znalazły się na podium, świetnie się zaprezentowały i otrzymały podziękowania.
Wielkie gratulacje należą się trzeciej naszej reprezentantce, która była bezkonkurencyjna i tym samym, utworem Joachima Bielskiego „Pieśń nowa o szczęśliwej potrzebie pod Byczyną z Arcyksięciem Maksymilianem”, wywalczyła pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Do turnieju przygotowała uczestniczki p. Magdalena Jeż.
Wielkie gratulacje dla dziewczyn za piękne reprezentowanie szkoły.3
Bal karnawałowy 07-02-2024
To był piękny bal...
7 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Przed południem rozpoczęła się zabawa dla przedszkolaków i uczniów z klas młodszych, a w godzinach popołudniowych dla starszych uczniów. Niesamowite przebrania, dużo zabawy i śmiechu. Odświętnie udekorowana sala stworzyła inspirujący do tańców klimat. Można było spotkać sportowców, leśniczego wraz z grzybkami, policjanta, superbohaterów, czarownice, młodą parę, krakowianki, polityka, urocze zwierzątka oraz pralkę. Wiele dziewcząt odkryło w sobie księżniczki. Niekiedy trudno było rozpoznać uczniów. Prowadzące nikomu nie pozwoliły się nudzić. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach, które dostarczały sporej dawki rywalizacji. Każdy bal trwał po trzy godziny, za sprawą dobrze dobranej muzyki i wspaniałej atmosfery wszyscy mieli ochotę zostać dłużej. Uczniowie podczas zabawy mieli możliwość sprawdzić swoją spostrzegawczość, zwinność i rytm. W czasie balu odbyła się również sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę wspaniałe przebrania naszych wychowanków. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i wychowawcom.
Podczas balu z każdej grupy wiekowej wybrano najbardziej pomysłowe stroje karnawałowe. Wybrane dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Wybór był naprawdę trudny, ponieważ dzieci były przebrane przepięknie. Organizatorki balu postanowiły nagrodzić drobnymi upominkami wszystkie dzieci z przedszkola i uczniów z klas I i II.
Królową balu została Alicja Słabik – uczennica klasy VII, zaś królem Jacek Dębski - uczeń z klasy VIII. Bal został przygotowany z inicjatywy samorządu szkolnego. Za oprawę artystyczną i muzyczną balu były odpowiedzialne Panie Anna Parypa i Patrycja Janke.
Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!
Kolejny bal karnawałowy już za rok.7126
Wyjazd do Ośrodka Kultury w Byczynie na spektakl teatralny pt. "Kopciuszek" i "Dziady" Katolickiego Teatru Edukacji 01-02-2024
Dnia 1 lutego br. dzieci z klas 1-2 oraz 4-5 udały się do Ośrodka Kultury w Byczynie, na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na takie wartości jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Profesjonalna gra aktorów, piękny taniec oraz śpiew sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwej baśni.
Następnie salę Ośrodka Kultury wypełniły klasy VI-VIII. Katolicki Teatr Edukacji przedstawił dla nich dramat „Dziady”, cz. II. Widowisko było zagrane tradycyjnie, uzupełnione nowoczesną multimedialną oprawą, co wywarło na oglądających ogromne wrażenie.
Kostiumy, oprawa muzyczna i scenografia nawiązywały do początku XIX wieku. Aktorzy wcielający się w bohaterów dramatu wykazali się dbałością o każdy szczegół gry. Ich niezwykły ruch sceniczny, mimika, gesty oraz dbałość o wypowiadane słowa sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.
Twórcy obu przedstawień nagrodzeni zostali gromkimi brawami.21