Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego świętowaliśmy w tym roku wyjątkowo hucznie.
Rozpoczęliśmy konkursem ortograficznym dla klas 1 i 2 oraz dyktandem dla starszych klas.
Wszyscy zmierzyli się z ż/rz, h/ch, ó/u, nie a nawet ą, ę.
Wyłoniliśmy szkolnych mistrzów ortografii, wysłuchaliśmy wierszy ułożonych przez uczniów ze słowem gwarowym, obejrzeliśmy prezentację, plakaty promujące nasz piękny język polski a nawet ilustracje przysłów... Aktywności było co nie miara, a pamiętając, że ćwiczenie czyni mistrza wierzymy, że za rok pójdzie Wam jeszcze lepiej.
Inicjatorką obchodów MDJO była pani od polskiego, czyli Magda Jeż.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 08-03-2024
- 61
Wojewódzki Konkurs Chemiczny „Z chemią za pan brat” 06-03-2024
6 marca uczennica klasy 7 Agata Puzio oraz uczennica klasy 8 Jagoda Pondel wzięły udział w V edycji Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego „Z chemią za pan brat” w Opolu. Konkurs uroczyście rozpoczął Dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Dawid Siodłak, prof. UO.Dziewczyny otrzymały dyplomy oraz upominki za udział w konkursie, a Jagodzie Pondel niewiele zabrakło do wyróżnienia 👏🏻
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie nauk ścisłych 🧪9
Dzień Dinozaura w klasie I 01-03-2024
Na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej nasze pierwszaki poznały historię dinozaurów, dowiedziały się, kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały.
Jak się okazało dzieci znały wiele nazw dinozaurów i chętnie słuchały o nich nowych informacji.
Na zakończenie każdy uczeń pomalował farbami wybranego dinozaura.8
Wyjazd na lodowisko do Wieruszowa 22-02-2024
22 lutego wybraliśmy się na kryte lodowisko w Wieruszowie, by móc doskonalić swoje umiejętności trudnej sztuki jazdy na łyżwach. Kilku uczniów pierwszy raz zetknęło się z tym zimowym sportem, jednak niektórzy wskoczyli na lód i jak urodzeni łyżwiarze pomknęli do przodu. Inni kilka lub nawet kilkanaście razy przekonali się o tym, jak twarde jest lądowanie na lodzie. Najważniejsze jest to, że zawsze znajdowali siły, by podnieść się i spróbować od nowa. Ci, którym szło nieco lepiej, chętnie pomagali mniej wprawnym uczestnikom zabawy. Wszystkim obecnym na wycieczce uczniom klas 4 - 8 gratulujemy odwagi i wytrwałości w starciu z nowym doświadczeniem oraz dziękujemy za dostosowanie się do zasad odpowiedzialnego zachowania na lodowisku.
Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały nauczycielki: pani Anna Parypa oraz pani Patrycja Janke.
Mimo kilku siniaków, dzień zaliczamy do bardzo udanych.34
Pancake Day (Dzień Naleśnika) 13-02-2024
W ostatni wtorek przed Środą Popielcową w Wielkiej Brytanii jest obchodzony Pancake Day (Dzień Naleśnika). Jest on brytyjskim odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. Początki Pancake Day datuje się na XV wiek, kiedy to w czasie Wielkiego Postu w krajach anglosaskich zakazane było spożywanie jajek i mleka. Aby te składniki się nie zmarnowały, ludzie postanowili przygotowywać z nich naleśniki w ostatnim dniu przed Środą Popielcową.
Uczniowie klasy IV przez kilka ostatnich zajęć rozwijających kreatywność z j. angielskiego stworzyli piękne lapbooki na temat pancake'sów. W ten sposób mieli możliwość poczuć atmosferę święta Pancake Day i poznać obyczaje Wielkiej Brytanii. Angielski nie musi być nudny 🥞
Wojewódzkie konkursy przedmiotowe
Ostatnie tygodnie w naszej szkole minęły pod hasłem wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
Naszą szkołę w etapie gminnym konkursów reprezentowały i miejsca zdobyły:
- Jagoda Pondel uczennica kl.8 miejsce I
Konkurs Języka Niemieckiego, opiekun Anna Noga- Hanna Woźny uczennica kl.7 miejsce I
- Lena Zimoch uczennica kl.7 miejsce II
Konkurs Biologiczny, opiekun Edyta Kędzia-Bartosz- Lena Zimoch uczennica kl.7 miejsce I
Konkurs Języka Angielskiego, opiekun Patrycja Janke.Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze lepszych wyników za rok.
1
XXVIII Wojewódzki Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską” 08-02-2024
8 lutego po raz 28. odbył się w Byczynie Wojewódzki Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Laura Skorupska kl. IV, Jagoda Puzio kl. IV oraz Jagoda Pondel kl. VIII. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach – klasy IV-VI, VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.
Dziewczynki z klasy IV zaprezentowały wiersz Jarosława Iwaszkiewicza „Gdybym to ja miała”, mimo iż nie znalazły się na podium, świetnie się zaprezentowały i otrzymały podziękowania.
Wielkie gratulacje należą się trzeciej naszej reprezentantce, która była bezkonkurencyjna i tym samym, utworem Joachima Bielskiego „Pieśń nowa o szczęśliwej potrzebie pod Byczyną z Arcyksięciem Maksymilianem”, wywalczyła pierwsze miejsce w swojej kategorii.
Do turnieju przygotowała uczestniczki p. Magdalena Jeż.
Wielkie gratulacje dla dziewczyn za piękne reprezentowanie szkoły.3
Bal karnowałowy 07-02-2024
To był piękny bal...
7 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Przed południem rozpoczęła się zabawa dla przedszkolaków i uczniów z klas młodszych, a w godzinach popołudniowych dla starszych uczniów. Niesamowite przebrania, dużo zabawy i śmiechu. Odświętnie udekorowana sala stworzyła inspirujący do tańców klimat. Można było spotkać sportowców, leśniczego wraz z grzybkami, policjanta, superbohaterów, czarownice, młodą parę, krakowianki, polityka, urocze zwierzątka oraz pralkę. Wiele dziewcząt odkryło w sobie księżniczki. Niekiedy trudno było rozpoznać uczniów. Prowadzące nikomu nie pozwoliły się nudzić. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach, które dostarczały sporej dawki rywalizacji. Każdy bal trwał po trzy godziny, za sprawą dobrze dobranej muzyki i wspaniałej atmosfery wszyscy mieli ochotę zostać dłużej. Uczniowie podczas zabawy mieli możliwość sprawdzić swoją spostrzegawczość, zwinność i rytm. W czasie balu odbyła się również sesja zdjęciowa, podczas której zostały uwieńczone na pamiątkę wspaniałe przebrania naszych wychowanków. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i wychowawcom.
Podczas balu z każdej grupy wiekowej wybrano najbardziej pomysłowe stroje karnawałowe. Wybrane dzieci otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Wybór był naprawdę trudny, ponieważ dzieci były przebrane przepięknie. Organizatorki balu postanowiły nagrodzić drobnymi upominkami wszystkie dzieci z przedszkola i uczniów z klas I i II.
Królową balu została Alicja Słabik – uczennica klasy VII, zaś królem Jacek Dębski - uczeń z klasy VIII. Bal został przygotowany z inicjatywy samorządu szkolnego. Za oprawę artystyczną i muzyczną balu były odpowiedzialne Panie Anna Parypa i Patrycja Janke.
Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń, zresztą - zobaczcie sami!
Kolejny bal karnawałowy już za rok.7126
Wyjazd do Ośrodka Kultury w Byczynie na spektakl teatralny pt. "Kopciuszek" i "Dziady" Katolickiego Teatru Edukacji 01-02-2024
Dnia 1 lutego br. dzieci z klas 1-2 oraz 4-5 udały się do Ośrodka Kultury w Byczynie, na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na takie wartości jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Profesjonalna gra aktorów, piękny taniec oraz śpiew sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwej baśni.
Następnie salę Ośrodka Kultury wypełniły klasy VI-VIII. Katolicki Teatr Edukacji przedstawił dla nich dramat „Dziady”, cz. II. Widowisko było zagrane tradycyjnie, uzupełnione nowoczesną multimedialną oprawą, co wywarło na oglądających ogromne wrażenie.
Kostiumy, oprawa muzyczna i scenografia nawiązywały do początku XIX wieku. Aktorzy wcielający się w bohaterów dramatu wykazali się dbałością o każdy szczegół gry. Ich niezwykły ruch sceniczny, mimika, gesty oraz dbałość o wypowiadane słowa sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.
Twórcy obu przedstawień nagrodzeni zostali gromkimi brawami.21
Dzień Składanki i Łamigłówki 29-01-2024
Co roku 29 stycznia przypada Dzień Składanki i Łamigłówki. Tegoroczna edycja przeprowadzona w naszej szkole w klasach starszych była inna od poprzednich. Tego dnia wszystkie gry i łamigłówki były przeprowadzone z użyciem unikalnych Kart Grabowskiego „Gry logiczne” i wciągających gier, dzięki którym dzieci rozwijały logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętności matematyczne podczas pełnej emocji zabawy.
Koordynatorem tego Dnia była Anna Parypa - nauczycielka matematyki.26
Prelekcja "Bezpieczne ferie". Spotkanie z policjantem 10-01-2024
Od dnia 15 stycznia rozpoczną się ferie zimowe. Przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Jednak podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które zostały uczniom przypomniane na spotkaniu profilaktycznym z policjantem.
Życzymy udanych i bezpiecznych ferii.3
Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych 21-12-2023
Uczniowie klas 2-8 wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Na lekcji j. angielskiego wylosowali imię adresata, a następnie zabrali się do stworzenia ozdobnej kartki oraz napisania życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych w języku angielskim. Później pozostało jedynie z niecierpliwością czekać na odpowiedź swoich rówieśników z Warszawy, Płocka oraz małopolski.
50
Mikołajkowa wycieczka do kina "Syrena" i Muzeum Ziemi Wieluńskiej 14-12-2023
Z okazji mikołajek oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 14 grudnia klasy I-VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Wielunia. Wyprawa rozpoczęła się od seansu w kinie „Syrena”. Klasy młodsze w sali kameralnej obejrzały bajkę Walt’a Disney’a pt. „Życzenie”. Dla młodzieży, w sali głównej, został wyemitowany film pt. „Jak zostać Świętym Mikołajem 3”. Następnie wszyscy udaliśmy się do Muzeum Ziemi Wieluńskiej, które zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem, poznając historię regionu i miasta. Było również spotkanie ze Świętym Mikołajem, który podarował słodycze, poznaliśmy dawne tradycje bożonarodzeniowe, a na warsztatach, dzieci zrobiły koszyczki na orzechy. To był bardzo udany dzień!
104
XXXIII Konkurs Recytatorski im. Marii z Fredrów Szembekowej 12-12-2023
Hanna Woźny z klasy VII i Jagoda Pondel z klasy VIII, 12 grudnia reprezentowały naszą szkołę w XXXIII Konkursie Recytatorskim im. Marii z Fredrów Szembekowej. Każda z uczennic przygotowała i zaprezentowała dwa utwory: jeden patronki konkursu, natomiast drugi o tematyce dowolnej. Miały zaszczyt wystąpić przed szanownym gremium w Urzędzie Gminy, w Łęce Opatowskiej, któremu dziękujemy za bardzo ciepłe przyjęcie. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom.
7
BohaterON – włącz historię! 12-12-2023
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Klasy IV-VIII wraz z panią polonistką wzięły udział w tej kampanii. Na lekcjach języka polskiego zostały przeprowadzone zajęcia mające przybliżyć tematykę powstania i II wojny światowej. Uczniowie aktywnie brali udział w projekcie jak również dzielili się swoimi osobistymi refleksjami i historiami.
Zostawiliśmy także swój znacznik dziękując powstańcom, którzy są wśród nas. Każdy wpis to dołożenie cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy 79 lat temu poświęcili swoją młodość, nierzadko również zdrowie i życie, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju.https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa?id=9ac6f05f-b79a-444d-8445-75c60ef64772
35
"Przedszkolak Ratuje" 11-12-2023
Dnia 11 grudnia 2023 r. do naszych przedszkolaków zawitali goście... były to policjantki z Komendy Policji w Kluczborku oraz nasza pani Kasia z biblioteki szkolnej, która na codzień również pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kluczborku. Przygotowały one wspólny projekt pt. "Przedszkolak Ratuje". Podczas zajęć dzieci wysłuchały książki Izabeli Michty pt. "Łukasz ratuje misia", która była punktem wyjściowym do ćwiczeń praktycznych z ratownictwa, prowadzonych przez policjantki. Dzieci najpierw na swoich misiach zapoznały się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a następnie mogły spróbować swoich sił na prawdziwym fantomie.
Na zakończenie wszyscy "mali ratownicy" otrzymali medale, pamiątkowe dyplomy oraz plecaki z logo akcji.4
Kiermasz Bożonarodzeniowy na Byczyńskim Rynku 09-12-2023
9 grudnia wokół byczyńskiego ratusza rozstawiono kramy, w których przedszkole, szkoły, stowarzyszenia i sołectwa wystawiły rękodzieło, swoje wypieki i inne potrawy. Na stoisku naszej szkoły zagościły przepiękne, ręcznie robione ozdoby oraz pyszne ciasta i pierniki.
Rada rodziców oraz pani dyrektor wraz z gronem pedagogicznym serdecznie dziękują wszystkim rodzicom za pomoc i pracę na rzecz naszej szkolnej społeczności. Dzięki Państwa zaangażowaniu wszystkie dzieci będą korzystały z pieniędzy wypracowanych na kiermaszu.3