• "Bajeczni Adwokaci" - akcja edukacyjna upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata 05-10-2023
          • "Bajeczni Adwokaci" - akcja edukacyjna upowszechniająca wiedzę o zawodzie adwokata 05-10-2023

          • 5 października 2023 r. odwiedziły naszą szkołę dwie Panie adwokat z kancelarii prawniczej z Częstochowy. Wizyta miała na celu przeprowadzenie wśród dzieci i młodzieży akcji edukacyjnej, upowszechniającej wiedzę o zawodzie adwokata oraz propagowanie czytelnictwa. Do projektu zgłosiła szkołę Pani Magdalena Jeż – nauczycielka języka polskiego. Najmłodszym, Panie przeczytały fragmenty książki towarzyszącej tej ogólnopolskiej akcji „Leśne sprawy Misia Adwokata”. Młodzież rozwiązywała kazusy i brała udział w dyskusji. Na zakończenie wszyscy chętni mogli przymierzyć togę adwokacką. W prezencie otrzymaliśmy dwie książki „Prawa ucznia” i „Leśne sprawy Misia Adwokata”, które wzbogacą zbiór naszej biblioteki. Z tego miejsca dziękujemy serdecznie naszym szanownym gościom.

        • Innowacja „Słówko tygodnia” 05-10-2023
          • Innowacja „Słówko tygodnia” 05-10-2023

          • Od października na lekcjach języka polskiego została wprowadzona innowacja pt. „Słówko tygodnia”. Autorką projektu jest pani Irmina Żarska – Rysunkowy język polski, która poprzez media społecznościowe wyraziła zgodę na wprowadzenie tej innowacji we wszystkich chętnych szkołach. Innowacja jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności związane z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych oraz brak różnorodności semantycznej komunikatów uczniów. W każdy poniedziałek aż do wakacji, na gazetce w klasie humanistycznej będzie pojawiać się „słówko tygodnia”. Podczas lekcji języka polskiego, uczniowie będą brali udział w aktywnościach związanych z nowo poznanym słowem, używania go w mowie i piśmie oraz poznawaniu znaczenia. Efektem dla uczniów ma być wzbogacenie słownictwa, zwiększenie sprawności czytania i słuchania ze zrozumieniem, rozwinięcie aktywności uczniów w zakresie używania trudnych słów oraz atrakcyjniejsze lekcje języka polskiego.

        • Spotkanie z Siostrami Służebniczkami 04-10-2023
          • Spotkanie z Siostrami Służebniczkami 04-10-2023

          • 4 października uczniowie klasy ósmej gościli na lekcji religii Siostry Służebniczki z Pleszewa. Podczas tego spotkania Siostry opowiedziały dzieciom o swojej posłudze na rzecz chorych i ubogich, a także o swojej pracy z przedszkolakami w Ochronkach.

        • Dzień Chłopaka 29-09-2023
          • Dzień Chłopaka 29-09-2023

          • 29 września 2023 roku obchodziliśmy w przedszkolu i szkole Dzień Chłopaka. Tego dnia dziewczyny złożyły życzenia swoim kolegom i podarowały drobne prezenty.

        • Europejski Dzień Języków 26-09-2023
          • Europejski Dzień Języków 26-09-2023

          • Europejski Dzień Języków… z polowaniem na kody QR

            Zadaniem uczniów było skanowanie poszczególnych kodów, odczytywanie zakodowanych informacji na temat języków, a następnie uzupełnienie krzyżówki odnalezionymi hasłami. Wszystkim zabawa bardzo się podobała.

        • Międzynarodowy Dzień Kropki 15-09-2023
          • Międzynarodowy Dzień Kropki 15-09-2023

          • Chociaż stawiamy ją na końcu zdania, to od niej wiele się zaczyna.
            Każdy rysunek, wyraz, liczba... pomysł.
            Czasem, choć jest mała, to mnoży wszystko X razy. Innym razem w formie wielokropka pozwala złapać oddech.
            Kropka - bo o niej mowa miała swe święto w naszej szkole.
            15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji wszyscy uczniowie otrzymali kolorowe kropkowane piegi, rysowali kropki w kropkach, wirujące kropki, a bardziej "wtajemniczeni" kropki i kreski.
            Życzymy, by każdy znalazł swoją małą KROPKĘ, pozwolił jej urosnąć i zmienić się w coś wspaniałego.

        • Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa 12-09-2023
          • Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" - Eliza Orzeszkowa 12-09-2023

          • Narodowe Czytanie to powszechna akcja społeczna zachęcająca do publicznego czytania dzieł literatury polskiej w różnych środowiskach. W tym roku powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej była lekturą XII odsłony tego wydarzenia. To wyjątkowy utwór przedstawiający panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, w którym żywe jest wspomnienie Powstania Styczniowego i podkreślający piękno nadniemeńskiej przyrody. W naszej szkole społeczność uczniowska pod okiem p. Magdaleny Jeż zaprezentowała fragmenty powieści, wplecione w scenariusz przedstawienia pt. „Nadniemeńskie wspomnienia”. Dziękujemy wszystkim czytającym, słuchającym i Elizie Orzeszkowej za napisanie tej wspaniałej książki.

        • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 04-09-2023
          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 04-09-2023

          • Dziś rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Roszkowicach. Następnie zebraliśmy się przed szkołą, aby wysłuchać przemówienia Pani Dyrektor, podczas którego szczególnie ciepło zostali przywitani nowi uczniowie oraz pierwszoklasiści.
            Później uczniowie przekroczyli drzwi z napisem 2023/2024 co oznaczało, że wkroczyli w nowy rok szkolny i pomaszerowali na pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami w klasach.
            Przed nami 10 miesięcy pełnych przygód, wspólnie spędzonych chwil i nauki. Życzymy wszystkim wiele radości płynącej z odkrywania oraz rozwijania swoich talentów i umiejętności.

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 23-06-2023
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 23-06-2023

          • I wreszcie nadeszły wakacje! Ostatni dzień roku szkolnego 2022/2023 przeszedł już do historii. Zgromadzeni na sali gimnastycznej żegnaliśmy szkołę na dwa długie wakacyjne miesiące. Dziś również pożegnaliśmy naszych drogich absolwentów. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego. Pani dyrektor Anna Noga przywitała wszystkich bardzo serdecznie i wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczyła nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem najzdolniejszym uczniom naszej szkoły. Na nagrody mogli także liczyć uczniowie, którzy przeczytali najwięcej książek oraz uczennice samorządu szkolnego. Następnie uczniowie klasy ósmej podziękowali z całego serce za trud włożony w ich wychowanie, w ich edukację, za niegasnącą cierpliwość i życzliwość oraz przede wszystkim za całą wiedzę, jaką przekazali im nauczyciele. Tradycyjnie uczniowie klasy siódmej w imieniu swoim, kolegów i koleżanek oraz wszystkich nauczycieli pożegnali absolwentów. Pani dyrektor wraz z przewodniczącą Rady Rodziców Panią Aleksandrą Dębską podziękowała Pani Władyslawie Kostrzewie za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację i wychowanie wielu pokoleń młodych ludzi. Życzyła delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich marzeń i pasji. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała obecnym za uwagę, artystom za przygotowanie programu, wszystkim uczniom i pracownikom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Następnie udaliśmy się do klas w celu spotkania z wychowawcami oraz rozdania pozostałych świadectw. Wychowawcy również przekazali swoim uczniom życzenia spokojnych i pełnych niezapomnianych wrażeń wakacji.

        • Rozdanie dyplomów i nagród przedszkolakom i uczniom biorącym udział w konkursach 21-06-2023
          • Rozdanie dyplomów i nagród przedszkolakom i uczniom biorącym udział w konkursach 21-06-2023

          • Przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Lulu i Drapek”, który został zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie okładki do drugiej części książki o dziewczynce Lulu i jej kotku Drapku. W konkursie wzięło udział 11 dzieci, a konkurs został rozstrzygnięty przez autorkę książki Panią Eugenię Pryszczepe. Zostały wyłonione trzy miejsca na podium:

            I miejsce – Jan Wesoły
            II miejsce – Miłosz Wojtal
            III miejsce – Mikołaj Rożniatowski.

            Laureaci zostali nagrodzeni ciekawymi książeczkami. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za udział.

            Drugi konkurs, w którym „Motylki” wzięły udział został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy”. Dzieci tworzyły plakaty promujące zdrowy styl życia i zapobieganie wirusom. Komisja konkursowa wyłoniła trzy miejsca na podium i wyróżnienie:

            I miejsce – Liliana Cicha
            II miejsce – Sebastian Kupis
            III miejsce – Marika Cicha

            Wyróżnienie – Antonina Piechota

            Zwycięscy oraz uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

            Przedszkolaki oraz uczniowie z klasy 1 otrzymali dyplomy za udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Angielski jest Fun-tastyczny".
            W konkursie lingwistyczno-geograficznym "Geo-lang" na etapie szkolnym uczniowie zajęli odpowiednio:

            I miejsce Lena Zimoch - uczennica klasy 6,
            II miejsce Jagoda Pondel - uczennica klasy 7,
            III miejsce ex aequo Michał Przygoda i Jan Dębski - uczniowie klasy 5.

            Dyplomy za udział w konkursie otrzymali Alicja Słabik i Ksawery Maślanka - uczniowie klasy 6, Oliwia Gollek i Marcin Kościelny - uczniowie klasy 8.

            Serdecznie gratulujemy przedszkolakom i uczniom.

        • Dzień Kolorów 21-06-2023
          • Dzień Kolorów 21-06-2023

          • Uczennice Samorządu Uczniowskiego ogłosiły środę - Dniem Kolorów. Uczniowie z każdej klasy oraz przedszkolaki wylosowali swój kolor. Każdy znalazł w domu coś w danym kolorze (koszulkę, spodenki, czapkę). Jeśli ktoś nie wpasował się kolorystycznie do swojej klasy - dołączył do innej.
            Dzień Kolorów zintegrował uczniów naszej szkoły i zapewnił wszystkim świetną zabawę.

        • Nocowanie w szkole 16-06-2023
          • Nocowanie w szkole 16-06-2023

          • Uczniowie klasy siódmej i ósmej postanowili zanocować w szkole pod opieką p. Anny Parypy i p. Patrycji Janke. W piątek 16 czerwca, po festynie rodzinnym stawili się z materacami, śpiworami, prowiantem i doskonałymi humorami. Po rozlokowaniu się, wydzieleniu miejsca sypialnianego uczniowie przygotowali pyszne gofry na kolację. Podczas nocowania w szkole nie zabrakło emocji związanych z meczem Polska – Niemcy, gry na Xbox, bitwy na poduszki, oglądania horrorów.
            Rano, po wspólnym śniadaniu, była chwila na posprzątanie klas. Przed 9.00 rodzice przyjechali odebrać swoje pociechy.

            Takie chwile na pewno bardzo integrują uczniów i na długo pozostaną w ich pamięci. 

        • Program edukacyjny „Trzymaj formę!”
          • Program edukacyjny „Trzymaj formę!”

          • W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole realizowany był ogólnopolski program edukacyjny „Trzymaj formę!”, którego koordynatorem była Edyta Kędzia-Bartosz. Program był przeznaczony dla uczniów klas 5-8, a jego głównym celem było zwiększenie świadomości dzieci dotyczącej żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Przez różne działalności dzieci pogłębiały wiedzę o znaczeniu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka, nabierały nawyków związanych z prawidłowym żywieniem, odpowiednią jakością zdrowotną żywności i aktywnością fizyczną. Dostarczaliśmy młodzieży wiedzę o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
            Mieliśmy „Dzień zdrowego śniadania”, kiedy dzieci same zaproponowały i wykonały w klasach pyszne śniadanka, tworzyły „Talerz zdrowego żywienia”, pisały ulotki na temat warzyw i owoców oraz zasad zdrowego odżywiania. Została utworzona książka kucharska z ciekawymi i oczywiście zdrowymi przepisami. Dodatkowo, z inicjatywy samorządu szkolnego uczniowie wyjeżdżali na basen i lodowisko pod opieką p. Anny Parypy, p. Patrycji Janke oraz p. Michała Buśko. Była to propozycja aktywnego spędzania czasu wolnego. Dla rodziców zostały przygotowane ulotki z zasadami zdrowego odżywiania. Program zakończony został festynem rodzinnym, na którym propagowaliśmy nie tylko ruch, ale i zdrowe jedzenie.

        • Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”
          • Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy 4 na zajęciach z wychowawcą zrealizowali program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”. Zajęcia były przeprowadzone za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczestnicy dyskutowali, wymieniali się doświadczeniami, spostrzeżeniami, refleksjami i pomysłami. Liczyli koszty palenia papierosów. Przeprowadzili wywiady z osobami niepalącymi oraz przeanalizowali je i opracowali. Przedstawili „Skutki palenia papierosów” lub „Skutki używania e-papierosów” w formie plakatów. Przygotowali poradnik dla rówieśników w formie komiksu z bohaterami programu w wersji papierowej, zawierający porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego lub biernego. Przygotowali reklamę dotyczącą niepalenia papierosów w formie haseł reklamowych i rysunków. Bardzo ważnym elementem tego programu było uświadomienie dzieci na temat szkodliwości palenia i potrzeby dbania o zdrowie.
            Koordynatorem szkolnym programu była p. Anna Parypa.                          

        • Wycieczka do Miejsca Pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 13-06-2023
          • Wycieczka do Miejsca Pamięci Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 13-06-2023

          • We wtorek 13 czerwca uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z nauczycielkami p. Anną Paduszek i p. Patrycją Janke odwiedzili były niemiecki obóz zagłady - Muzeum Auschwitz-Birkenau. Blisko 3,5-godzinne zwiedzanie Miejsca Pamięci to nie tylko "żywa" lekcja historii, ale także czas zadumy i nauka dla młodych ludzi, by piekło Auschwitz już nigdy nie powtórzyło się.

    • Kontakt

      • Publiczna Szkoła Podstawowa w Roszkowicach
      • (+48) 77 414 60 04
      • Roszkowice 88 46-220 Byczyna Poland
      • 7511502350
      • 001182871
      • pn-pt.7:00-15:00
    • Logowanie